-2 C
Bursa
Salı, Şubat 7, 2023
No menu items!

Yellowstone Milli Parkı : Amerikan Harikalar Diyarı Tarihi

Belki de dünyanın en ünlü parklarından biri olan Yellowstone Milli Parkı, 11.000 yıllık bir doğa harikasıdır. 2 milyon dönümlük alanda, yemyeşil orman, çarpıcı nehirler ve şelalelerle doludur

100’den fazla memeli, kuş, balık ve sürüngen türüne ev sahipliği yapmaktadır.Bu Amerikan hazinesinin tarihine bir göz atalım;

Amerikan yerlilerinin ülkesi

Arazi Avrupalı yerleşimciler tarafından “keşfedilmeden” önce, Yellowstone bölgesine Yerli Amerikalılar yerleşti. Park, adını Mississippi nehrinin bir kolu olan Yellowstone Nehri’nden, Rocky Dağları’ndan güney Montana ve kuzey Wyoming’e kadar uzanan bir yoldan aldı.

Hem Ev, hem Avlanma Yeri

Yerli Amerikalılar, toprağı büyük ölçüde bir ev ve avlanma yeri olarak kullandılar. Bölge, aşiretlerini beslemelerine yardımcı olmak için bufalo ve balık gibi hayvanlarla zengindi. Bölgenin konumu, iklimi ve doğal yapısı, karadan yaşayanlar için evlerini yapmak için mükemmel bir yerdi.

Parktaki ekosistem, ABD’deki en büyük ve dünyanın en büyük kuzey ılıman bölge ekosistemi olarak kabul edilir.

Park obsidiyen yataklarıyla doludur.

Yerli Amerikalılar, kabilelerini sürdürmek için kaynaklarda kalıcı bir hasara neden olmadan toprakla nasıl çalışılacağını öğrenme konusunda başarılı oldu. Yellowstone Milli Parkı‘ndaki volkanik faaliyet nedeniyle  park obsidiyen yataklarıyla doludur.

Parktaki insan yaşamının en eski örneği, bir Kızılderili obsidiyen ok ucunun keşfi ile tespit edildi. Parktaki büyük miktarda obsidiyen, Yerli Amerikalılara faydalı araçlar ve silahlar oluşturmada mükemmel bir malzeme vermiştir.

Üç Kızılderili Kabilesi

Üç Kızılderili kabilesi geçmişte eve Yellowstone Milli Parkı adını verdi. Arkeologlar, Nez Perce, Crow ve Shoshone kabilelerinin kanıtlarını buldular ve her biri orada yaşadıkları sırada kendilerine özel ayak izi bıraktılar.

Yerli Amerikan araçlarını 1950’lerde ilk keşfinden bu yana, arkeologlar toprakların zengin tarihi köklerinin ve Amerikan yerlilerinin etkilerinin büyüleyici parçalarını keşfetmeye devam ettiler. Sarıtaş’ın geniş alanı boyunca çeşitli silahların dağılmış kalıntılarına dayanarak bir obsidien alet ticaretinin kanıtı bile bulunmuştur.

Lewis ve Clark için Kaçırılmış Bir Fırsat

Lewis ve Clark , ne bulabileceklerini görmek için batı ABD’de dolaşan ilk resmi Amerikalı kaşif grubuydu. Yellowstone’a rastladıklarında, orada yaşayan ve avlanan üç Amerikan Yerli kabileye rastladılar.

Ancak bölgeyi tam olarak keşfetmediler. Çok fazla dikkat etmeden geçtiler, çünkü bölgenin ikinci bir bakıma değmeyeceğini düşünüyorlardı.

Bölgeyi Korumaya İlk Çaba

Tüm bu yıllar önce Yellowstone’un milli park statüsü olmasaydı, geysers, simge yapılar, yaban hayatı ve parkın bitki örtüsü bugün mevcut olmayabilir. En azından bugün bildiğimiz gibi görünmeyeceklerdi.

Ek olarak, parkın korunması onu daha önce hikayeleri takip etmemiş olanların dikkatine sunmuştur. Bölgenin nehirleri, şelaleleri, gölleri, dağları, vadileri ve jeotermal anomalileri nihayet Birleşik Devletler’deki tüm büyük gazetelerde ve dergilerde yayınlanan öykülerle hak ettikleri tam dikkati çekti.

Park Koruma ve ABD Ordusu

1886’da ABD Ordusu parkın yönetimini devraldı. Mammoth Hot Springs bölgesinde Fort Yellowstone dahil birçok askeri yapı inşa ettiler. Bu federal mevcudiyette bile, parkın kaynak koruması sınırlıydı ve kaşiflerin bölgeyi taraması daha zordu.

1869’dan 1890’a kadar, bölgeyi geliştirmeye yardımcı olan Yellowstone Milli Parkı‘nda çeşitli seferler yapıldı. Aynı dönemde parkın kamuoyu anlayışı büyüdü. Sonuç olarak, Kongre 1894’te kaynak ve park koruması için daha güçlü yasalar kabul etti.

Arkeolojik Bir Oyun Alanı

Park, arkeologların bölgeyi derinlemesine keşfetmek için son derece değerli olan birçok ekosisteme ve kaya oluşumuna ev sahipliği yapıyor. Arkeolog ekipleri, 11,000 yıldan daha önce kullanılan çok sayıda Amerikan silahı ve aracı dahil olmak üzere mezarlık alanları ve tarih öncesi eserler ortaya çıkardı.

Resmi eğitimi olmayan veya hiç eğitimi olmayan  ziyaretçiler arkeolojik kazılara katılabilir. Expedition Yellowstone programı ile parkın içindeki arkeolojik buluntularla uygulamalı deneyim kazanmaları için öğretmenlere ve öğrencilere beş günlük bir program düzenleniyor.

Birden Fazla Ulusal Tarihi Yer

Yellowstone Milli Parkı, Kuzey Amerika’daki en eski değerlere sahip yerlerden bazılarına ev sahipliği yapmaktadır. Parkın hazineleri resmen ulusal tarihi yerler olarak belirlenmiş birkaç yer içerir.

Uluslararası Biyosfer Rezervi

Biyosfer rezervi, doğal kaynaklar için korunan ve kullanılan, aynı zamanda onu yöneten kişiler tarafından korunan uluslararası kabul görmüş bir alandır. Bol doğal hazineleri nedeniyle, Birleşmiş Milletler, 1976’da resmen Yellowstone’u bir biyosfer rezervi olarak atadı.

UNESCO Dünya Mirası

Yellowstone Milli Parkı, 11.000 yıllık ömrü boyunca birçok değişiklik yaşadı. Değişen ekosistemlerden savaşlara kadar her şeye dayanmasına rağmen neredeyse bozulmamış kalmaya devam ediyor. Sonuç olarak, park UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak belirlenmiştir.

Dünya Mirası Sözleşmesinin uluslararası anlaşmasının bir parçası olarak, park ülkenin tarihi kültürel ve doğal kaynaklarının önemli bir parçası olarak kabul edildi. Parkın ekosistemine yönelik tehditlere dikkat çekmek için 1990’ların ortalarında UNESCO’nun izleme listesine girdi, ancak 2003’te kaldırıldı.

 

Benzer Yazılar

Sosyal Ağlar

22,292BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar