14 C
Bursa
Çarşamba, Nisan 21, 2021

Windows 10 Nasıl Kurulur?

Windows 10 Nasıl Kurulur?

Microsoft’un merakla beklenen yeni işletim sistemi Windows 10, Windows kullanıcılarını heyecanlandırmaya devam ediyor. Her geçen gün hakkında yeni bir bilgi ortaya çıkan yeni işletim sistemini bilgisayarlarınıza nasıl kurabileceğinizden bahsedeceğiz.

Microsoft, 30 Eylül’de tanıtılan Windows 10 için lisanslı Windows 8.1 kullanıcılarına “Windows 10 Rezervasyon” uyarısı gönderdi. Bu uyarı aracılığıyla yeni işletim sisteminin tam sürümü yayınlandığında ücretsiz bir şekilde indirme imkanı sunuyor. Tam sürüm ise Microsoft’un resmi blogundan yaptığı açıklamaya göre 29 Temmuz’da kullanıcılara sunulacak.

Şimdi geçelim Windows 10’u bilgisayarımıza nasıl kuracağımıza, fakat öncelikle minimum sistem gereksinimlerine bir göz atalım.

Windows 10 Sistem Gereksinimleri (Minimum)

  • 1 GHz İşlemci Hızı
  • 32 bit için 1 GB, 64 bit için 2 GB RAM
  • 32 bit için 16 GB, 64 bit için 20 GB Disk Alanı
  • Microsoft Direct X 9 Desteği

Windows 10’u Kurmak

Eğer bir Windows 7 veya Windows 8 kullanıcıysanız öncelikle temiz bir kurulum yapmanız gerekeceğinden sistemi baştan kurmanız gerekiyor. Yani yükseltme işlemi yapmayacaksınız.

Öncelikle buraya tıklayarak gerekli ISO dosyalarını, Türkçe‘yi seçip ve bilgisayarınıza göre 32 bit veya 64 bit sistemlerden birini seçip indirmelisiniz. İndirdiğiniz ISO dosyası yaklaşık 4 GB boyutunda olacak. Bu dosyayı Rufus ile USB belleğinize yazdırabilirsiniz. (Rufus üzerindeki bağlantıya tıklayarak detaylı bir yazdırma işlemini öğrenebilirsiniz.)

USB belleğe yazdırma işlemi bittikten sonra bellek bilgisayara takılıyken bilgisayarınızı yeniden başlatın. Başlatma ekranı gelirken klavyedeki “F” tuşlarından birisi genellikle kısayol olarak BIOS ayarlarına girmenizi sağlar. Bu bilgisayardan bilgisayara değişebileceği gibi genellikle “F8” veya “F12” olmaktadır. BIOS ayarlarınıza girdikten sonra başlangıç seçeneğini USB olarak seçin. Burada direkt olarak USB belleğinizin markası da gözükebilir, onu seçin. Sonrasında “F10“a basıp, ayarları kaydedin ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Bilgisayar yeniden başlarken artık başlatıcı olarak USB belleği algılayacağından sistem yüklemesi uyarısı alacaksınız ve Windows 10’u bilgisayarınıza yükleyebileceksiniz.

cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

21,845BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar