6 C
Bursa
Salı, Nisan 20, 2021

Usb İle Windows Kurulumu Nasıl Yapılır?

Yazılım sistemi zarar görmüş veya format atılmak istenen bilgisayarlarda DVD sürücüsü bozuk laptop veya masaüstü bilgisayarlar ya da DVD sürücüsü bulunmayan netbooklarda bu işlem zor bir hal almaktadır. Oysa en az 4 GB Usb belleği olan herkes format atma ve yeni yazılım sistemi kurma işlemini kolayca yapabilmektedir.

Usb’nin Hazırlanışı

Bu işlem için kullanılacak Usb belleğin içerisindeki tüm bilgiler yedeklenmiş olmalıdır, çünkü bu işlem sırasında içindeki her şey silinecektir.

İşlemin başlayabilmesi için bilgisayar açılırken “Yönetici” hesabıyla açılmalıdır. Bilgisayar açıldıktan sonra Çalıştır komutunun bulunduğu sekmeye cmd yazılır. Açılan komut penceresine list disk komutu girilir ve açılan pencereden Usb belleğin bulunduğu disk seçilir ve clean komutu verilerek Usb belleğin içindeki her şey temizlenir. Create partition primary komutu verilerek Usb bellek içerisinde birincil bölüm oluşturulması sağlanır. Active komutu girilerek Usb bellek kullanıma hazır hale getirilir.

Format fs komutu ile Usb belleğin bootable olması sağlanır.

Windows Format Flashının Hazırlanması

Bilgisayarda winrar programının olup olmadığı kontrol edilir ve eğer yoksa bu programın kurulması sağlanır. Windows 7 dosyaları arasında bulunan uzantısı. iso dosya winrardan çıkartılır ve bu dosya Usb belleğe aktarılır.

BIOS Menü Ayarları

Yeniden başlatılan bilgisayar notebook ise F2 tuşuna basılarak, masaüstü bilgisayar ise DELETE tuşuna basılarak BIOS menüsüne giriş sağlanır. Açılan Boot menü ekranından Usb bellek birinci sıraya taşınır ve değişiklikler kaydedilerek bu menüden çıkılır.

Bu işlemlerin ardından bilgisayar yeniden kapanacak ve açılırken Usb bellekten sistemi Boot edecektir.

Windows’un Kurulması

Bilgisayar açılırken Windows dosyaları yüklenecek ve kurulma işleminin tamamlanması için pencereler ekrana gelecektir. Bu ekranlara doğru bilgiler girilerek adım adım ilerletilir. Son olarak tarih ve saat ayarlamalarının yapılması ile yepyeni bir Windows bilgisayara kurulmuş ve hazır olacaktır.

cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

21,832BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar