11 C
Bursa
Salı, Nisan 20, 2021

Touchpad Nedir? Touchpad Kapatma ve Touchpad Ayarları

Touchpad Nedir? Touchpad Kapatma ve Touchpad Ayarları

Touchpad, özellikle Laptop bilgisayarlarda yer alan ve fare işlevini gören dokunmatik yüzeydir. Bu yüzey ve üzerindeki tuşlar yardımıyla kullanıcı harici bir fareye gereksinim duymaksızın Touchpad yardımıyla bir farenin gerçekleştirebileceği tüm işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Tıpkı standart bir bilgisayar faresinde olduğu gibi Touchpad’in de yanında temel kontrolleri sağlamaya yardımcı olan iki tuş yer almaktadır.

Touchpad Kapatma

Eğer bilgisayarınızda ekstradan bir harici fare kullanıyorsanız bu durumda klavyeyi kullanırken elinizin Touchpad’e değerek istenmeyen işaretlemeler ve tıklamalar gerçekleştirmesinin önüne geçmek için Touchpad’i devre dışı bırakabilirsiniz. Touchpad’leri yazılımsal veya donanımsal olarak devre dışı bırakabileceğiniz iki farklı yöntem bulunuyor.

Bazı Touchpad’lerin köşesinde ufak bir çıkıntı yer alır. Buraya parmağınızla bir veya iki kere dokunduğunuzda otomatik olarak donanım kendini devre dışı bırakır ve Touchpad’i siz tekrardan bu panel üzerinden aktif hale getirinceye dek pasif konumda kalır.

Touchpad’inizin üzerinde tıpkı buna benzeyen bir kontrol mekanizması yer almıyorsa o halde bilgisayarınızın yazılım gücünden faydalanarak Touchpad’i kapatabilirsiniz. Yine de tüm bilgisayarlarda yer alan Touchpad donanımı farklı olabileceği için bilgisayarınızın bu özelliğe sahip olup olmadığını öğrenmek için her ihtimale karşı kullanım kılavuzuna göz atmayı unutmayın.

İkinci yöntem ise Touchpad’i yazılım yardımıyla devre dışı bırakmaktan geçiyor. Touchpad’in yazılımı tam olarak cihazına yüklendiği taktirde mutlaka Touchpad’iniz bilgisayarınıza da yansıyacaktır. Bilgisayarınızdan yazılımsal olarak Touchpad’i devre dışı bırakmak için;

  • Denetim Masası”na giriş yapın ve ardından arama çubuğuna “Fare” yazın.
  • Karşınıza gelen arama sonuçlarından “Fare” seçeneğine tıklayın.
  • Şimdi karşınıza “Fare Özellikleri” penceresi gelecektir. Bu pencere üzerinden Donanım sekmesine giriş yapın ve Touchpad’i seçtikten sonra Özellikler’e daha sonra da Ayarları Değiştir’e tıklayın.
  • Üstteki sekme seçeneklerinden Sürücü sekmesine giriş yapın ve “Devre Dışı Bırak” seçeneğini seçin.

Touchpad Ayarları

Bilgisayarınızın Touchpad’ini daha işlevsel hale getirmek ve kendi kullanım tarzına göre kişiselleştirmek oldukça basittir. Bilgisayarınızın Denetim Masası seçeneğine girdikten sonra arama penceresine Fare yazın ve bulunan sonuçlardan Fare üst başlığına tıklayarak giriş yapın.

Şimdi burada yer alan seçenek pençelerini ve menülerini kullanarak hassasiyeti arttırabilir, düşürebilir, tıklama veya sürükle bırak gibi ayarlamaları gerçekleştirebilirsiniz. Unutmadan, eğer bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz Touchpad’iniz harici bir donanım yazılımı kullanıyorsa denetim masası içerisinden bu yazılımın simgesine tıklayarak da Touchpad için ayarlarınızı kişiselleştirebilirsiniz

cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

21,838BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar