13 C
Bursa
Pazar, Ekim 17, 2021

Stres Kanserde Çok Tehlikeli Bir Etmen

Stres Kanserde Çok Tehlikeli Bir Etmen

Kanser, tüm dünyada yaygın görülen bir hastalık. Bilim adamlarının kanser üzerine yaptığı araştırmalar yaş, cinsiyet, genetik gibi etkenlerin dışında çevresel faktörlerin de kanser görülümünde önemli bir etkiye sahip olduğuna dikkat çekiyor. Halk arasında da yaygın olarak bilinen sigara kullanımı, hava kirliliği ve radyasyon gibi faktörlerin dışında stresin de kanser konusunda çok tehlikeli bir etmen olduğu belirtiliyor.

Kanserin bütün tipleri, vücudumuzu oluşturan hücrelerimizden gelişerek ortaya çıkar. Hücrelerin bölünerek çoğalması sırasında gerçekleşen bir hata sonucu bu hücre gruplarının bir araya gelmesi ve kontrolsüz bir şekilde çoğalması tümör oluşumuna neden olur. Kötü huylu tümörler ise kabaca kanser olarak adlandırılmaktadır.

Stresin etkileri konusunda yapılan araştırmalar devam ediyor olsa da son bulgular stresin, kanserin vücutta yayılımını son derece hızlandıran bir etmen olduğu belirtiliyor. Denek fareleri üzerinde yapılan deneyler sonucunda stres, kanserin yayılımını altı kata kadar arttırıyor.

Stresin vücutta en basit ağrıların oluşumundan kanser gibi en ağır hastalıklara kadar etkisinin olabileceğini görebiliyoruz. Her ne kadar çoğu zaman elimizde değil gibi de gözükse mümkün olduğunca yaşamımızda stresten uzak durmalıyız.

cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

22,292BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar