-2 C
Bursa
Salı, Şubat 7, 2023
No menu items!

Selim Dedenin Eşeği

Selim Dedenin beş oğlu ve bir de 10 yil kullandigi eşeği vardır. Sonunda yaşlanan haývanın gözlerine perde inmiş ve göremez olmuştur. Büyük oğlu Selim gelir;– Baba ęşek görmüyor, bunu dağa götürüp bırakalım.– Hayır oğlum biraz bekleyelim bakalım.Aradan beş gün geçer, büyük oğlan tekrar;– Baba, bak işte hàyvān gőrmüyor, kör olmuş. Biz en iyisi bunu dąğa bırakalım.– Oğlum bir gün daha bekleyin, yarın cevabımı veririm. Ertesi sabah beş oğlunu da başına toplar;– Damdan haývänı getirin bakalım der. Hayván görmediği için etrafa çarparak getirirler. Selim dede eşĕģin başına varır ve evlatlarına dönerek derki;…

Bu eşek bizim on yıl kahrımızı çekti. Sizin kemiğinizin üstündeki etlerde bu eşeğin hakkı var. Artık iş göremez oldu, şimdi bize düşen görev bu bunu emekli edip, yaşadığı sürece şimdi biz ona bakacağız. Büyük oğlan; – Ama Baba eşęk görmüyor. Selim dede öfkeyle cevap verir:– Yarın iş yapamaz duruma düştüğümde beni de götürüp ormana bırakacaksınız? Bu olayların yaşandığı sırada ailenin en küçük oğlu Polat daha beş yaşındadır ama olaylar beynine nakış nakış işlenmiştir.

Eşek iki yıl daha yaşar. Selim dede o iki yıl süresince eşeğe yedirir içirir, tımarını yapar ve onunla konuşur. – Ey eşek, benim sırtımdan geçen çuvalların hepsi senin sırtından da geçti, hakkını helal et. İki yıl sonunda eşek ölür, sırıklara bağlarlar, derenin kenarına götürüp, bir çukur kazarlar ve oraya gömerler. Yıllar yılları kovalar, ailenin en küçük oğlu Polat okur ve hakim olur. Hakim olduğunda ilk işi….

doğruca eşeğin gömüldüğü dere kenarına gitmek olur. Oraya varır ve kendi kendine şu sözü verir: – Benim babam adil bir kişi idi; ben de hakimliğim süresince babamın izinden yürüyeceğim ve kararlarımda daima hakkaniyeti gözeteceğim. Polat’ın Poyraz adında oğlu olur; büyür okula başlar ve bir gün matematikten sınav olurlar: Eve geldiğinde babasına anlatır; – Baba bu gün matematikten sınav olduk. Güzel yaptım.Öğretmen 15 soru sordu, 14’ünü yaptım.

15.’yi de yapardım ama gözüm yanımdaki Seda’nın kağıdına kaydı, hakkım olmayan şeye sahip olmak istemedim. Ne demiş atalarımız; “Armut dibine düşer”. Anneler babalar evde çocuklarınıza güzel örnek olun. Siz onlara ne verirseniz, onlar da sizden aldıklarını yansıtacaklardır.

Önceki İçerikHastaneye Kaldırılmıştı
Sonraki İçerikakp de istifa

Benzer Yazılar

Sosyal Ağlar

22,292BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar