14 C
Bursa
Çarşamba, Nisan 21, 2021

Sabah Kahvaltısı Nasıl Olmalı

Sabah kahvaltısı güne başlamak için ihtiyaç duyulan enerji deposunı sağlamada kuşkusuz tüm öğünlerden daha önemli bir role haizdir. Güne dinç başlamak, verimli bir iş veya okul günü geçirmek için iyi bir kahvaltı enerjiyi artıracak, daha aktif olmayı sağlayacaktır. Kahvaltı yapılmaksızın güne başlamak, halsizlik, konsantre eksikliği, hastalıklara açık hale gelme, sabah yorgunluğu gibi neticelar doğurabilir ve bu gün içinde meydana getirilen işlerin veriminin azalmasına sebep olabilir.

Kahvaltı eksikliğini öğle yemeğiyle gidermeye çalışmak da başlıca meydana getirilen yanlışlardandır. Zengin protein içerikleriyle vücutta ağırlık oluşturmayan gıdalarla beslenip güne adım atmak yerine öğle yemeğinde bu eksikliği direk olarak gidermeye çalışmak, daha ağır ve daha yağlı yemeklerin olmasından dolayı halsizliğe sebep olabilir. Tertipli kahvaltı yapmak bireyi şeker hastalığı, aşırı kiloluluk benzer biçimde hastalıklara karşı koruduğu şeklinde, bağışıklık sistemini de kuvvetlendirip vücuda direnç kazanmıştırrır.

Sabah Kahvaltısı Neden Önemlidir ?

Gün esnasında 5-6 saat aralıklar ile 3 öğünü de düzenli bir şekilde yeriz. Ancak akşam yemeğinden sabaha kadar olan süre çok uzun olduğu gibi, bu süre zarfında kan şekeri oldukça düşmekte ve beyne giden besin miktarı azalmaktadır. Güne kahvaltısız başlamak hem enerjisizliğe hem de beyin aktivitesi bakımdan düşüklüğe sebep olur. Yapılan araştırmalar sabah kahvaltı yapan çocukların derslerinde daha dikkatli ve başarılı olduklarını göstererek bu kanıyı destekler. Ayrıca kahvaltı yapmayan insanlar öğle yemeğine daha çok yüklenmekte bu da şişmanlığa halsizliğe sebep olduğu gibi kilo almanın da başında gelen etmenlerdendir.

Tansiyon gibi rahatsızlıkların da etkisinin hafifletilmesi için kahvaltı yapmak çok önemlidir. Düzenli kahvaltı yapan insanlarda kilo alma sıkıntısının zamanla azaldığı görülür. Ayrıca alınan peynir, yumurta gibi yüksek besin içerikli menüsü sebebiyle bağışıklık sistemini korumakta diğer öğünlere göre büyük bir rol üstlenir.

Kaliteli Bir Kahvaltı İçin Neler Gerekir
Kaliteli Bir Kahvaltı İçin Neler Gerekir

Kaliteli Bir Kahvaltı İçin Neler Gerekir ?

Kahvaltı yapmak önemlidir, sadece kahvaltıyı ne tür besinlerle icra ettiğimız da önemli bir mevzudur. Sabah kahvaltısında protein-yağ-karbonhidrat dengesinin sağlanması, vücudun genel koordinasyonunu daha verimli bir halde gerçekleştirmesi için çok önemli bir nokta teşkil eder. Protein ve karbonhidratın yoğun olduğu besinleri birlikte tüketmek kan şekeri uyumunda destek verir. Ekmeğin yanında peynir, süt, bal, zeytin şeklinde kan şekeri üzerinde pozitif yönde etkisi olan zengin besinler tüketilmelidir.

Süt ve süt ürünleri kemik sağlığı ve gelişimi için mühimdir. Bu tarz şeylerin haricinde çiğ sebze ve meyvelerin kahvaltı esnasında tüketilmesi vitamin kaynağı olarak yarar sağlayacağı gibi canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Kahvaltıyı poğaça gibi yağlı ürünlerle geçirmek uzun süreli alışkanlıklarda sağlıklı değildir. Bunun yerine acil edilen durumlarda ekmek içinde peynir domates gibi taze ürünler konularak yenildiği şeklinde, bu tüketilen gıdanın gıda kıymetini de artırıcı seçenek olacaktır.

Kahvaltı esnasında gıda kıymeti yüksek ve hafif çorbalar da tavsiye edilir. Kahvaltı için tek besinlerle kalmayıp, besin kıymeti yüksek olan yoğurt pekmez benzer biçimde yiyecekleri karıştırarak içine naturel bitkiler ve meyveler ilave edilerek gıda kaynakları genişletilebilir ve bu tür besinler bireyi gün içinde daha uzun süre canlı tutabilir.

Hem yetişkinlerde bununla birlikte çocuklarda düzenli kahvaltı yapıldığında başarının ve performansın arttığını bilimsel çalışmalar kanıtlamıştır. Bununla beraber çocuklar üzerinde yapılan çalışmalarda, tertipli kahvaltı yapan çocukların okula devam oranlarının, matematik şeklinde derslerdeki başarılarının kahvaltı yapmayanlara bakılırsa daha fazla olduğu görülmüştür.

Hayatımızın verimini artırmada bu denli önemli bir öğünün atlanılmaması ve düzenli bir şekilde her gün yine edilmesi güne 1-0 önde başlamamızı sağlar. Sıkı ve istikrarlı bir halde kahvaltı yapmak ve orta dereceli bir öğle yemeği yemek, akşam yenilen yiyecek miktarını düşürecek ve daha dengeli bir beslenme stili oluşturacaktır.

cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

21,845BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar