17 C
Bursa
Çarşamba, Nisan 21, 2021

Renk Körlüğü Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Renk Körlüğü Nedir? Nasıl Anlaşılır?

Renk körlüğü, hiç azımsanmayacak derecede kişide görülmekte olan, erkeklerde bayanlara oranla daha fazla görülen bir görme hastalıktır. Bu hastalığa sahip kişiler, renkleri ayırt etme konusunda zorluk çekerler. Renk körlüğü, bazı çeşitleri olan, renkler arası ayrım yapma yeteneğindeki bozukluktur. Hiçbir rengi görememek yerine genellikle renkleri soluk görme veya iki rengi birbirine karıştırmak şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Genellikle kırmızı ve yeşil renk birbirine karıştırılmaktadır.

Renk körlüğü hastalığına sahip kişiler uzun süre bunun farkına varamayabilirler. Renkleri başkalarının gördüklerinden biraz farklı olarak normal şekilde gören kişiler bunun hiç farkına varamayarak, ancak bir yerde sağlık raporu gerektiği zaman renk körlüğü testinde fark edebiliyorlar. Çok basit bir şekilde yapılan testinde, aşağıda birkaç adet örneğini koyduğumuz şekildeki kartlar okutulmaktadır. Bu kartlardaki şekiller farklı büyüklüklerdeki renkli dairelerden oluşmaktadır ve birbirine karıştırılma ihtimali olan renkler kullanılarak bir rengi ile kartın ortasına rakam oluşturulmuştur. Sağlıklı kişiler bu sayıları okuyabilmekte iken renk körlüğü olan kişiler bu sayıları ayırt edemezler. Aşağıdaki gibi örnekleri internet üzerinden bulabilir veya aile hekiminize danışarak bu testi yapmasını isteyebilirsiniz.

Önceki İçerikPop-up Nedir?
Sonraki İçerikAçığa Satış Nedir
cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

21,845BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar