12 C
Bursa
Pazar, Nisan 18, 2021

Parolalar Hakkında Her Şey!

Parolalar Hakkında Her Şey!

Özellikle internette artık oldukça kullandığımız parolalar hakkında detaylı biçimde konuşacağız bu yazımızda. Parola nedir, parolaların güvenliği neden önemlidir, parolalar nasıl güvenli olabilir gibi soruların üzerinde duracağız.

Parola Nedir? 

Parola; başkalarının ulaşmasını istemediğimiz, kendimize özel olan, kişisel hesaplarımızı korumak için koyulan ve bu hesaplara ulaşılması için oluşturulan güvenlik duvarlarının anahtarıdır diyebiliriz. Örneğin parolaları; banka hesaplarımızda, kredi kartı ile alışverişlerimizde, sim kartlarımızda, kasalarımızda, bazı yeni asma kilitlerimizde kullanıyoruz. Fakat tüm bunların dışında artık en yaygın şekilde kullandığımız yer internet! Facebook, Twitter ve daha bir çok tür web sitesi (Forum siteleri, alışveriş siteleri gibi) için bir parolamız var ve bu parolaları kullanarak bu gibi sitelerde yer alan hesaplarımıza başkalarının girmesini önleyebiliyoruz.

Parolanın Zorluğu Neden Önemlidir?

Parolalar, dediğimiz gibi özel hesaplarımıza başkalarının girmesini engeller ve zor parolalar her zaman kötü niyetli kişilerin bunları bulmalarını da aynı şekilde zorlaştıracaktır. Eğer sırf aklınızda kalsın diye basit ve kolay bulunabilecek bir parola seçerseniz eğer bir gün sizin de hesabınız başkaları tarafından çalınabilir.

Bu tür çalınma durumları maalesef ki zaman zaman yaşanmakta. Bu çalınmaların da hiç azımsanmayacak düzeyde olanları kolay parola seçmekten kaynaklanıyor. Bu nedenden dolayı parolalarımız çok basit tahmin edilebilecek şekilde değil, zor ama aklımızda kalabilecek şekilde olmalıdır.

En Basit ve En Çok Kullanılan Parolalar Nelerdir?

Yurt dışında zaman zaman araştırmalar yapılarak sonuçları duyuruluyor. Tüm internet ortamında yapılan uyarılara rağmen hala herkes çok basit ve çok kolay tahmin edilebilecek parolalar seçmeye devam ediyor. Dediğimiz gibi yapılan araştırmalarda en çok kullanılan parolalar; Türkçe’de şifre anlamına gelen “password”, ilk 6 rakamın art arda yazılması ile oluşan “123456” (ve bunun benzerleri: “12345”, “12345678”), klavyede en üstteki harf satırının ilk 6 harfi ile oluşan “qwerty” gibi şeyler. Tabi bunlar genel yapılan araştırmalar olduğu için sabit parolalar ortaya çıkıyor. Peki ya ortaya çıkmayanlar? Örneğin doğum yılını, doğum tarihini kullanmalar gibi. Artık bazı çok büyük şirketler, kullanıcıların alması gereken önlemleri kendileri alarak bunun önüne geçmeye çalışıyor. Örneğin diğer bankalarda var mı bilmiyorum fakat Ziraat Bankası’nda hesap PIN kodunuz 19 veya 20 ile başlayamıyor. (1900’lü ve 2000’li tarihlerin girilmesini engellemek için.) Ayrıca bazı web sitelerinde en az bir büyük harf, bir küçük harf ve bir rakam kullanılması zorunlu tutuluyor. Bu gibi önlemler sayesinde kullanıcılar biraz daha zor şifreler oluşturmaya itiliyor.

Zor Bir Parola Nasıl Belirlemeliyiz?

İyi güzel zor bir parola belirleyeceğiz fakat buradaki en önemli nokta bu belirleyeceğimiz parolayı akılda tutabilmemizdir.

Daha zor bir parola için sadece küçük harflerden oluşan bir parola yerine bu parolaya; büyük harfler, rakamlar, noktalama işaretleri ve klavyede kolay oluşturabildiğimiz simgeler (* & % + $ gibi) ekleyebiliriz. Mesela bir örnek verelim. Bir yerdeki şifremizi “degnekcom” olarak belirlemek yerine en basit şekilde “D3&n3k.c0m” olarak yazmak bile oldukça yüksek şekilde güvenlik sağlayacaktır. Bu örnekte, hem büyük harf, hem küçük harf, hem simge, hem rakamlar hem de noktalama işareti kullandık.

Sonuç

Kısacası kullandığımız parolaları başkalarından gizleyip koruduğumuz kadar, başıma gelmez benim hesabımı kim ne yapsın demeden bir önlem olarak parolalarımızı iyi belirlemeliyiz. Kimsenin başına gelmemesini umarak bu önlemleri unutmamamız gerektiğini de söylemek istiyorum.

Önceki İçerikBlogger Nedir?
Sonraki İçerikDofollow ve Nofollow Link Nedir?
cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

21,814BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar