-1 C
Bursa
Perşembe, Şubat 2, 2023
No menu items!

Mağaralar : Doğanın Görkemli, Gizemli Harikaları

Dünya doğal güzelliklerle doludur, ancak mağaralar gibi harikaları yoktur. Doğal boşluklar, mineral oluşumlarından eski keşiflere kadar her şeye ev sahipliği yapar ve yüzyıllardır maceracı keşifçilerin ilgisini çekmiştir.

Açıkçası, dünyadaki güzel mağaralar sadece bir gecede oluşmaz. Bu doğal deliklerin ve yarıkların bugün oldukları gibi olmaları 100.000 yıldan fazla sürdümüştür.

Mağaralar genellikle Dünya yüzeyinin altına uzanan bir yeraltı tüneli sisteminin bir parçasıdır. Bu oluşum türlerine genellikle karst denir. Oluşma şekillerinden dolayı mağaralar benzer olabilir ancak hiçbir zaman aynı değildir.

Su Erozyonu nun Rolü

Su erozyonu çoğu mağara oluşumunda, özellikle de sualtında ve kıyı şeridine yakın olanlarda büyük bir rol oynar.

Zamanla, günlük olarak zar zor farkedilebilen erozyon bir mağaraya dönüşüyor.Taş duvarın kademeli olarak parçalanması, suyun bir mağara yaratmasıdır.

Mağaralar Kimya Olmadan Var olamazdı

Kulağa garip gelebilir ama kimyanın dünyadaki yeni mağaraların doğuşunda etkisi var. Bir bölgeden akan suyun asit seviyesi, kayada öğütülmesinde rol oynar. Asitli su, yukarıdaki toprak seviyesinden salınan karbondioksit gazı ile reaksiyona girdiğinde, karbonik asit oluşturur.

Bu, sadece kireçtaşı yüzeyini aşındıran su oranından en az 25 kat daha yüksek bir çözünme hızına yol açar. Kireçtaşı suya girdiğinde mağara oluşumuna katkıda bulunan kimyasal bir reaksiyona neden olur.

Volkanik Kuvvetler Mağaralara Oluşumlarına Yardım Ediyor

Yeni mağaralar oluşumlarına gelince , akan magma gibi volkanik kuvvetler genellikle su erozyonu ile ilgisi olmayan mağara oluşumlarına yol açar. Bir yanardağ patladığında, akan bir lav akıntısı gönderir ve bu da sonunda Dünya’nın çatlaklarına ve kanyonlarına girer.

Lavın tepesi sertleşmeye başladığında, gelecekteki mağaraların tepesini yaratır. Yüzeyin altında, lav alandan boşalmaya başladığında, lav sarkıtları oluşmaya başlar. Bu, daha sonra mağara olan bir çeşit hendek yaratır.

Mağaralar Aynı Olamaz

Mağaraların oluşma şekli nedeniyle – erozyon, lav, farklı basınçlar ve malzemeler – dünyada tamamen aynı olan iki mağara bulmak mümkün olmaz. Hepsinin yaratılış boyunca duvarlarında şekillendirilmiş kendi özel işaretleri vardır ve bu işaretlerin tümü mağaradan mağaraya değişir.

Bazıları aynı tür mağara olabilir ve çok benzer görünebilir, ancak hiçbir zaman iki mağara ikiz olamaz. Aynı basınç, aynı malzeme ve aynı erozyon seviyesi ile oluşturulmuş olsalar bile, çoğunlukla oluşum, boyut ve işaretlemelerde benzersiz olacaktır.

Dünyadaki en ünlü mağaralar biri olan  Yeni Zelanda’daki Glowworm Mağarası, yıldızlı gece görünümü sayesinde yıllar boyunca turistler için ilgi odağı haline geldi.

Rusya’daki Kungur Buz Mağarası, buzul güzelliği nedeniyle her yıl bir milyondan fazla ziyaretçiye sahiptir.

Benzer Yazılar

Sosyal Ağlar

22,292BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar