16 C
Bursa
Salı, Nisan 20, 2021

Kalıp Sabunlar Daha Mı Tehlikeli?

Kalıp Sabunlar Daha Mı Tehlikeli?

Evlerimizde, iş yerlerimizde ya da topluma açık yerlerde kalıp sabun çeşitleri de yaygın kullanılmaktadır. Fakat bilim adamlarının yaptığı çalışmalar, bu tür sabunların aslında birer bakteri yuvasına dönüşebildiğini gösteriyor.

Özellikle halka açık yerlerde kullanılan kalıp sabunlar evlerimizdekine nazaran daha tehlikeli durumda olabilir. Kullanan herkesin temasının yanı sıra bu kalıp sabunların kullanıldıktan sonra ıslak şekilde kalması bakterilerin oluşması için ortam hazırlamış oluyor.

Sabun üzerinde çoğalan bakteriler, kalıp sabunu temizlik aracı olmaktan uzaklaştırıyor. Ellerini temizlemek isteyenler ise aksine bakteri kapabiliyor. Uzmanlar bu sebeple kalıp sabunlar yerine sıvı sabun gibi diğer sabun türevlerinin kullanılmasını önermektedir.

Sıvı sabunlarda da her şey mükemmel değil. Sabunun çıkmasını sağlayan baskı mekanizmasında dokunulan yerde bakteri ve kir birikmeye başlayabiliyor. Buna karşı da özellikle alışveriş merkezleri başta olmak üzere halka açık alanlar temassız kullanılan, elin yaklaştırılması ile sabun akıtan mekanizmalar kullanılmaya başlandı.

cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

21,838BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar