14 C
Bursa
Cuma, Aralık 3, 2021

Japon Kültürü Hakkında Bilgiler!

Japonya, keşfetmek için çok sıradışı bir yer. Geleneksel ve ultra-modern çigilerin karışımı olan bu coğrafya, ilk bakışta batıyı andırsa da aslında hala bir doğu ülkesi olma özelliğini sürdürüyor. İşte Japonya hakkında ilginizi çekeceğini düşündüğümüz ipuçları!

Yaşam Tarzı

Birçok Japon evi hem geleneksel döşenmiş, tatami denilen yer kaplamasına sahip odalar hem de modern tarzda döşenmiş, tahta zeminli odalardan oluşuyor. Tatamiyi, samandan yapılma, aşağı yukarı 180×90 cm boyutlarında harsırlar olarak tarif etmek mümkün. Tatamileri korumak için ayakkabılarınızı çıkarmalı ve çorapla veya çıplak ayakla yürümelisiniz. Geleneksel evlerde, insanlar geceleri yere “futon” denilen döşeklerden sererek uyuyor. Sabah olunca toplanıp kaldırılan bu döşekler sayesinde yatak odası aynı zamanda oturma veya yemek odası olarak da kullanılabiliyor. Yorucu bir ünün ardından rahatlamak isteyen Japonlar, genellikle mutfağın yanında bulunan “ofuro” debşkeb geleneksel Japon banyolarında sıcak bir dış almayı tercih ediyor.

Yemekler

Japonya’da bazı restoranlar ve özel mülk olan Japon evlerinde, Japon tarzını yansıtan masalar ve yerlerde yastıklara rastlamak mümkün. Geleneksel Japon evlerine gelen ziyaretçiler yemeklerini alçak bir masa etrafında ve bu yastıkların üstünde yemeleri gerektiğini bilmeliler. Japonlar yemeklerini çubukla yiyor; fakat misafirleri için çatal bıçak bulundurmayı da ihmal etmiyorlar. Yemeğin ağızdan önce gözle tadılması gerektiğini söyleyen Japonlar, zengin bir mutfak kültürüne sahip. Birçok alternatif sunan Japon mutfağının yöresel yemekleri arasında deniz ürünlerini, pirinç ve soya fasülyesi kullanılarak yapılan yemekleri sayabiliriz. Bunlar arasında en önemli olanı da tabiki pirinç. Değişen beslenme alışkanlıklarıyla birlikte son yıllarda pirinç tüketimi azalsa da pirinç, Japon mutfağının vazgeçilmezi olma özelliğini korumakta ve birçok çeşit yemeği yapılmakta. Japonların dışarda en çok tanınan yemeği ise “sushi”. Kendi aralarında da en popüler yemek olan sushi, özel organizasyonların veya kutlamaların da olmazsa olmazı.

“Sado” ise Japonların çay seromanisine verilen isim. Bu gelenekte Budizmin etkilerini bariz şekilde görmek mümkün. Günümüzde artık bir hobi halini alan bu tören, kendi kültürüne bağlı olan Japonlar tarafından özel öğretmenlerden öğreniliyor.

Geleneksel Kıyafetler

Bir toplumun kültürel özelliklerini yansıtan en büyük yönlerinden biri de geleneksel kıyafetleridir tabiki. Kimono, Japonların geleneksel giysisi. İpekten yapılan ve oldukça pahalı olan kimonolar, günümüzde resmi ve geleneksel törenlerde giyiliyor. Zaman zaman günlük yaşamda da kimono giymiş insanlar görebilirsiniz elbette. Kimonolar, giyen kişinin yaşına ve medeni haline göre tarz ve renk açısından farklılıklar göstermekte. Bu kıyafeti gitmeden önce biraz alıştırma yapmanızı öneririz. Özellikle “obi” adı verilen kemeri bağlamak zor ve bir yardımcı gerektiren bir iş. Kimono kıyafeti ile ayrıca uygun bir saç stili, geleneksel ayakkabılar, çoraplar ve kadınkar için küçük bir el çantası da önemli.

Sizin için en temel özelliklerini kalemek aldığımız bu ilginç doğu ülkesinin keşfedilmeyi bekleyen daha birçok özelliği bulunuyor. Bizim tavsiyemiz, fırsat bulursanız gidip yerinde görmeniz!

cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

22,292BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar