-1 C
Bursa
Cuma, Kasım 26, 2021

Islanmış Telefonu Kuruturken Ne Yapmalıyız?

Islanmış Telefonu Kuruturken Ne Yapmalıyız?

Elektronik aletler haytımızın her yerinde. Türkiye’de ve Dünya’da en çok kullandığımız aletlerden biri olan telefonlar, zaman zaman dikkatsizliğin kurbanı olup ıslanabiliyor. Örneğin suya düşürebiliyoruz, üstüne bir şey dökülebiliyor. Telefonların dış yüzeyleri (Kulaklık, şarj aleti benzeri bazı giriş yerleri hariç) kaplamaları sayesinde az miktarda sudan telefonu koruyabilseler de, çok miktarda suya maruz kalma veya açık olan yerlerden az da olsa su girişi olması durumunda su elektronik yerlerine temas ettiğinde bozulmalara sebep olacağı için telefon tamamen kullanılamaz hale gelmeden önce bazı müdehalelerde bulunmalıyız.

Islanmış Telefonu Kuruturken Ne Yapmalıyız

Diyelim ki telefonumuz bir şekilde ıslandı. En önemli nokta derhal müdehale etmekte. Telefonun su ile teması acilen kesilmelidir. Daha sonra aynı çabuklukla batarya da çıkartılmalıdır. Dışarıda ulaşabildiğimiz sıvıları pratik bir şekilde kuru bir peçete veya bez yardımı ile silinebilir. Bu mümkün olduğunca sıvıyı azaltmak için önemlidir.

Fakat önemli nokta telefonu kurutmak için saç kurutma makinası kullanmamaktır! Saç kurutma makinası kullanarak kurutmaya çalıştığınızda telefonun devrelerine, elektronik kısımlarına zarar verebilirsiniz. Kurutma yönünde en önemli malzememiz pirinçtir. Hani annelerimiz tuzluklara nemi emmesi için 2-3 pirinç tanesi koyar. İşte aynı şekilde pirinçleri telefon için de kullanacağız. Pirinç dolu, yeterince derin bir kaba telefonumuzu yerleştirerek en az 1 gün boyunca bekletmeliyiz. Pirinç içerisindeki telefonda kalan nemi pirinçler çekecektir.

Bu adımlar, bir sıvı ile temas anında hemen yapılması gereken telefonu korumaya yönelik önemli şeylerdir. Aksi taktirde telefon kullanılmaz hale gelene kadar bozulmaya neden olabilir. Eğer telefonunuzun yüksek miktarda temas ettiği, yani içerisine kadar giren sıvı, su değil de meyve suyu veya kola gibi şeyler ise işiniz maalesef daha vahim. Bu içeceklerde bulunan şeker içeriği, telefonun içerisinden sıvı kısmı çıksa da telefon içinde yapışkan bir yapı oluşturabilir. Bu tuş takımında veya elektronik kısımlarda bozulmalara daha yüksek ihtimal neden olmaktadır.

ıslanan telefona ne yapılır – video

ıslanan telefona ne yapılır

 

cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

22,292BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar