13 C
Bursa
Pazar, Ocak 24, 2021

En Sık Karşılaşılan Dava Türleri Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temellerini oluşturan ilkelerden biri Adalettir. Şüphesiz ki adaletin sağlanmasında en önemli rollerden biride hukuk bürolarına ve avukatlara düşmektedir. Hukuk büroları ve avukatlar uzmanlıklarına göre çalışma alanlarına ayrılmaktadır. En sıklıkla faliyet gösterilen dava türleri; ceza davası, miras davası, iş davası, vergi davası, tazminat davası, gayrimenkul davası, ticaret ve şirketler davası, vakıf ve dernekler davası, sigorta davası, kişiler davası, yabancılar davası, tüketici davası, icra iflas davası, bilişim davası, fikri sinai mülkiyet davası, basın ve reklam davası, sağlık davası, sile hukuk ve tapu iptal davası‘dır.

İş yerinden ayrılmış ve hakediş olarak tazminatı olan işçilerin ise açtığı dava türü tazminat davası. Çalıştığı gün ve sigortasının yatırıldığı tutar üzerinden tazminat hesaplama yapan bir işçi, şayet hatalı veya eksik tutarda tazminat aldıysa dava yoluyla hakkını arayabilir. Uzman bir avukat veya hukuk bürosunu tercih ettiği durumda yasal faizi ile birlikte hakettiği tazminatı alması mümkündür.

Son yıllarda çok sıklıkla karşılaşılan bir diğer dava türü ise; isim değiştirme davası dır. Gerekli bir dayanağı olan davacıların isimlerini değiştirmesi uzman avukat veya hukuk bürosu sayesinde tek celsede mümkündür.

cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

21,413BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar