6 C
Bursa
Salı, Nisan 20, 2021

Düztabanlık Nedir?

Düztabanlık Nedir?

Düztabanlık bir ayak hastalığı olarak tanımlanabilir. Sağlıklı insanlar ayakta iken ayaklarının tamamı yere temas etmez. Ayakların iç kısmında yer alan bölgede bir kavis vardır. Kısaca bu kavisin kaybolması düztabanlık olarak adlandırılır. Peki düztabanlık kişilerde ne gibi problemlere yol açar? Düztabanlığın tedavisi nasıldır? Bu gibi sorulara yakından bakalım.

Düztabanlıkta, ayakta durur vaziyette iken normalde yerle temas etmeyen bölgenin yüksekliğini kaybetmesi ve yere değer hale gelmesi gözlenir. Düztabanlığa sahip kişilerde ayak içinde yer alan belirgin kavis yoktur ya da azdır.

Düztabanlık Ne Gibi Problemlere Yol Açar?

Düztabanlığın ortaya çıkardığı en büyük problemlerin bir tanesi ağrılardır. Bu ağrılar genellikle uzun bir süre boyunca ayakta durduktan, yürüdükten sonra kendini daha şiddetli gösterebilmektedir.

Düztabanlığın yol açtığı ağrılar en çok ayak bölgesinde, kavis kısmına kendini gösterebilmektedir. Ancak bunun dışında ileri derecede düztabana sahip olan kişilerde bacak bölgesine dahi ağrının vurabildiğini belirtelim.

Düztabanlığın Tedavisi Var Mı?

Eğer siz de düztaban olduğunuzu düşünüyor ve henüz bir hekime başvurmadı iseniz, devamlı süren ayak ağrıları çekiyorsanız düztabanlığa sahip olabilirsiniz. Düztabanlığın tedavisi için mutlaka uzman bir ortopedi doktoruna başvurmalısınız.

Düztabanlığa sahip herkes ağrılar çekmeyebiliyor. Böyle durumlarda bir tedaviye gerek olmayabilir. Ancak oluşan ağrılardan şikayetçi iseniz en yaygın tedavi şekli size özel ayakkabı ve ayakkabılarınız için ayak altınıza tabanlık kullanılmasıdır. Bu ortopedik ayakkabı ve tabanlıkların işlevi, ayağınızda var olmayan kavisleri sağlamak ve ayaklarınızı olmaları gereken şekillerde tutmaktır.

Günümüzde ortopedik ayak tabanlıklarını birçok yerde kolayca bulmak mümkün. Ancak herhangi bir yere gidip bakkaldan bir şeyler alıyor gibi tabanlık almak doğru değildir. Öncelikle bir uzman hekime gidip hekim tavsiyelerine uymanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca günümüzde ayak şekliniz, duruş ve yürüyüş biçiminiz, yere basışınız analiz edilerek size özel tabanlık da üretilebiliyor.

Bebeklerde Düztabanlık

Bebeğin ayak tabanı düz gibi görünse de aslında bebekler için düztabanlık var denilemez. Çünkü ayak tabanının düz olması tüm bebeklerde görülen bir durumdur ve sağlıklı bir ayak gelişimi süresince ayakta kavis oluşmaya başlar. Ancak bebeklerde ve çocuklarda, ayak gelişimi çok farklı yaş aralıklarında görülebilir. Kimi çocukların ayak gelişimi ve özellikle kavis oluşumu 2 yaşlarında görülebilirken, 7-8 yaşlarına gelmiş çocuklarda da ayak gelişimi devam edebilmektedir. Bu yaşlara kadar bir teşhis koymak zor olsa da öncesinde ya da sonrasında bir şüpheniz varsa uzman bir hekime danışmalısınız.

cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

21,832BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar