-2 C
Bursa
Çarşamba, Şubat 1, 2023
No menu items!

Dünyadaki En Tehlikeli Hayvanlar

Hangi hayvanların insanlar için en büyük tehdit olduğunu hiç merak ettiniz mi? Şaşırtıcı bir şekilde, sandığınızdan çok daha fazlası var. Bazıları uzak diyarlarda yaşar, ancak bazıları şok edici bir şekilde evlere yakındır.

Tehlikenin neye benzediğini tam olarak bildiğinizden emin olmak için dünyadaki en tehlikeli hayvanlar listemize bir göz atın. Ne de olsa, ölümcül bir yaratıkla ne zaman karşı karşıya gelebileceğinizi asla bilemezsiniz.

Kirpi balığı

Bir kirpi balığı olası bir tehdit değildir, ancak Japonya’daki bazı insanlar onu yemeyi  incelik olarak görüyor. Sonuç olarak, cesur akşam yemekleri için bazen kirpi balığı yakalamaktan veya hazırlamaktan ölürler.

Sadece özel olarak eğitilmiş şefler kirpi balığı hazırlayabilirler. Bir kirpi balığının siyanürden 1.200 kat daha zehirli olduğunu biliyormuydunuz.

Timsahlar

Bu tatlı su canavarları kesinlikle korkutucudurlar.Florida ve Louisiana gibi eyaletlerde, her yıl birkaç insan ölümünden sorumludurlar.

Timsahlar zekidir ve avlarına çevresinde dolaşarak avlarlar.

Kurtlar

Timsahlara benzer şekilde, kurtlar korkutucu görünebilir, ancak yılda yalnızca birkaç insan ölümünden sorumludurlar.

Kurtlar, kendilerini tehdit altında hissediyorlarsa veya açlık çekiyorlarsa ve başka yiyecek umutları yoksa insanlara saldırma eğilimindedirler. Öte yandan, insanlar, bir yılda yüzlerce kurt öldürüyor, çünkü genellikle kurtlar insanların hayvanlarını öldürüyor.

Beyaz Köpekbalıkları

Büyük beyaz köpekbalığı,  plaj severleri korkutan bir hayvan. Bu korkular tamamen temelsiz değil. Yılda yaklaşık 150 köpekbalığı saldırısı var, ancak yalnızca 6 ila 10 saldırı ölümle sonuçlanıryor.

Ayılar

Ayılar yılda yaklaşık 12 kişiyi öldürüyor, bu yüzden en ölümcül hayvanlar listemizde  yer alıyorlar. Ölümlerin çoğu, insanlar vahşi doğadayken ve  özellikle de yavrularıyla karşılaştıklarında ortaya çıkar. Kuzey Amerika’da kahverengi ayılar özellikle saldırgandır.

Ormanda bir ayı görürseniz, ilk adım yavaşça uzaklaşmaktır. Eğer bir boz ayı sizi görürse koşmak sizi av olarak görmelerini sağlar.

Brezilya Dolaşan Örümcekleri

Brezilyalı dolaşan örümcek, Phoneutria (Yunanca “cinayet”) adlı bir örümcek ailesine aittir. Tarantulalara benziyorlar ama çok, çok daha ölümcüldürler. Bir ısırık öldürücü olmak için yeterli zehir içerir.

Bu örümcekler ağ yapmazlar. Bunun yerine, sürüngenleri, fareleri ve diğer küçük hayvanları orman tabanını takip ederek avlarlar. Brezilya ve Latin Amerika’da yaşarlar.

Bulldog Karıncalar

Bulldog karıncalar asla karşılaşmak istemediğiniz bir hayvandır.Bu küçük yaratıklar zehirli ve saldırgandır. Cildinize kenetlenerek iğnelerini defalarca enjekte ederler.

Bu karınca soktuktan sonra yaşamak için yaklaşık 15 dakikanız kalmıştır. Sadece Avustralya’da bulunurlar.Resmi olarak, 1936’dan beri bulldog karıncalardan dolayı sadece üç ölüm kaydedildi.

Atlar

Bu güzel, nazik hayvanlar ayılardan bile daha ölümcül olabilir mi? Ne yazık ki, evet, ama düşündüğünüz gibi değil. Yılda yaklaşık 20 kişi, atlar yüzünden ölüyor, ancak bu ölümlerin çoğu, at üstünden düşmekten kaynaklanıyor.

Nadir durumlarda, atlar agresif hale gelebilir ve ölümcül bir şekilde insanlara saldırabilir.

İnekler

En ölümcül hayvanlar listemizdeki bir diğer şaşırtıcı hayvansa ineklerdir. Atlarla aynı sayıda insanı öldürüyorlar ve evet, bu genellikle kazayla oluyor.

Ayrıca kayalıklardan atlayan ve altındaki insanları öldüren inekler de olmuştur. Tuhaf değil mi? Genellikle yavaş hareket eden ve uysal oldukları için ineklerin yüzlerce kilo ağırlığında olduğunu ve ciddi hasar verebileceğini unutuyoruz.

Kaplanlar

Bunlardan birini  doldurulmuş bir hayvan olarak alanlar olabiliyor, ancak yumuşak ve sevimli olmaktan çok uzaklar. Kaplanlar yılda yaklaşık 100 kişiyi öldürüyorlar ve Hindistan’da ve diğer yerli ülkelerde gerçek bir tehdit durumunda olabiliyorlar.

Bazı kaplanların insanları yiyecek için avladıkları bilinmektedir. Bu genellikle ancak bir kaplan yaralanırsa ve normal avını avlayamazsa oluyor.

Aslanlar

Yılda yaklaşık 100 kişiyi öldüren bir diğer büyük kedi de aslandır .Bazen insanlar başlarına gelir veya Afrika safarilerine çok yaklaşırlar.

Hepimiz aslanların Afrika’da bulunabileceğini biliyoruz, ancak Avrupa ve Asya’nın bazı bölgelerinde de bulunuyorlar. Bu arada bugün bile, yılda yaklaşık 600 aslan spor için öldürülüyor.

Cape Buffalo

Bu devasa otlak sakinleri, aslanlardan bile daha öldürücüdür. Bunun nedeninin bir kısmı, Cape buffalo’nun Afrika’da yaygın olarak avlanmasıdır.

Yılda yaklaşık 200 insan ölümüyle sonuçlanan saldırıları bulunur.

Leoparlar

Kaplanlar gibi, leoparlar, Hindistan’da, sayıları en yüksek ve yaşam alanlarının insan nüfusunun yakınında olduğu bir tehlikedir.

Geyikler

Geyiklerin yılda 200’den fazla insan ölümüne nedeni olduğunu biliyor musunuz? Bu doğru, kolayca ürkütülebilen bu hayvanlar,  ayılar ve aslanlardan daha fazla insan öldürür. Peki bu nasıl olabilir?

Birçok yüksek hızlı yolun bir geyik yaşam alanı içerisinde yılanlanma eğiliminde olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Sonuç olarak, geyiklerin otomobiller veya yakındaki diğer sesler tarafından korkutulduğunda karayollarına sıçraması çok yaygındır.

Filler

Filler her yıl yaklaşık 500 insan ölümüne neden olmaktadır ve bu sayı artmaktadır. Bunun neden doğru olduğuna dair birkaç teori var. Fil habitatları gittikçe küçülüyor, bu yüzden dev hayvanlar daha sık saldırganlık olaylarına yol açabiliyorlar.

Başka bir teori ise fillerin insanların aile üyelerini öldürdüğünü hatırlayabiliyor olmasıdır. Fildişi yüzünden her yıl tahminen 55 fil öldürülüyor ve araştırmacılar ölen fillerin aile üyelerinin travma ve saldırganlığı insanlarla ilişkilendirebileceğini düşünüyor.

Dünyadaki En Tehlikeli Hayvanlar

Suaygırları

Bu “nehir atları” – isimlerinin Yunanca anlamı – muhtemelen ölümcül su yaratıkları yerine sevimli Hungry Hungry Hippos oyununu düşündürür. Bu suaygırlarının yılda yaklaşık 500 kişiyi öldürdüğünü öğrendiğinizde değişebilir. Tekneleri devrildiler ve insanların kafalarını ısırırlar.

Suaygırları çok agresif  yaratıklardır.Bu yüzden insanlar tarafından tehdit edildiklerini hissettiklerinde saldırırlar.

Akrepler

Korkunç bir şekilde, insanları öldürecek kadar zehirli zehirlere sahip 25 farklı akrep türü vardır. Araştırmacıların tahminlerine göre, iki kiloluk fareyi cansız hale getirmek için 0.25 mg ölümcül zehiri yeterlidir.

Çoğunlukla Ortadoğu’da görülürler, geceleri kırkayak ve diğer büyük böcekleri ararlar. Genel olarak, insanlarla ilgilenmezler, ancak bu birisinin ortaya çıkması halinde saldırıya uğramayacakları anlamına gelmez. Akrepler yılda 3.000’den fazla ölüme neden olmaktadır.

Kara Mambas

Yılanlar tarafından öldürülen insan sayısının değişmesine karşın, yılda 50.000 ila 200.000 arasında bir yerde olduğuna inanılmaktadır. Birçok kişi, siyah mamba’yı en tehlikeli yılan olarak görür. Bu yılanlar sadece zehirli değil, aynı zamanda hızlı ve büyüktürler.

Siyah bir mamba  saatte 12 mil hızla ilerleyebilir.Ortalama bir insan saatte 3 mil yürür.Bu yılanlar güney ve doğu Afrika’da yaşarlar.

Sivrisinekler

Kim böceklerin dünyadaki en ölümcül hayvanlardan biri olduğunu düşünebilirdi? Yine, sivrisinekler yanlarında taşıdıkları birçok hastalık nedeniyle tehlikelidir. Tüm dünyada sayılamayan sayılarla 3.000 farklı tür bulunmaktadır. Bu, onlara karşı korunmayı inanılmaz derecede zorlaştırmaktadır.

Sivrisinekler tarafından yayılan ölümcül hastalıklar, sıtma, dang humması ve ensefaliti içerir. Toplamda, yılda yaklaşık 725.000 kişiyi öldürüyorlar.

Dünyadaki En Tehlikeli Hayvanlar

İnsanlar

Başka hiçbir canlı, insanlar kadar ölümcül ve tehlikeli olmaya yaklaşamaz. Her yıl yüzbinlerce kişi birbirini öldürüyor, bu sayıysa savaşlardaki kayıplar dahil değildir ve çevremizdeki çok sayıda hayvanı da öldürüyoruz.

Suaygırlarının ne kadar korkunç olduğunu hatırlıyor musunuz? Köpekbalıkları, ayılar, kurtlar, yılanlar – insanlar bu hayvanların her birini bizi öldürdüklerinden daha yüksek oranda öldürür, ama yine de onları kötü görmeyi başarırız.

Benzer Yazılar

Sosyal Ağlar

22,292BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar