-1 C
Bursa
Perşembe, Şubat 2, 2023
No menu items!

Dubai Hakkındaki Gerçekler

Birçoğumuz için Orta Doğu her zaman biraz gizemli olmuştur. En büyük şehirlerinden biri olan Dubai bile, yabancılar tarafından bilinmemektedir. Bununla birlikte, bu genişleyen metropol, artan büyüme oranları ve etkileyici turistik cazibe merkezleriyle küresel bir rakip haline geldi.

Öyleyse, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki bu gelişen kentin çekiciliği nedir? Etkileyici Dubai fotoğrafları ve gerçekleri listemize bir göz atın; bir sonraki tatilinizde nereye gideceğinizi bilmenize karar verebilirsiniz.

Moda

Modayı düşünürken muhtemelen Paris’i veya New York’u düşünürsünüz, ama Dubai hızla bu şehirlere yetişiyor. Şehrin yıl boyunca kendi defileleri var ve hatta sadece birinci sınıf kıyafetlere adanmış bir şehri bile var.

Aslında, bazı Dubai tasarımcıları çalışmalarını NYC ve Paris’teki pistlerde yayınladılar. Tasarımları genellikle Amerikalıların görmeye alıştığı stiller kadar açıklayıcı değil.Yine de popülerdirler.

Düşük Suç Oranı

Suç denildiğinde Dubai akla en son gelmelidir. Müslüman hukuku altında cezalar yasaları ihlal edenlere oldukça katı. Bu nedenle Dubai aslında ziyaret edebileceğiniz en güvenli şehirlerden biri. Düşük suç oranı şehir için çok büyük bir gurur kaynağı.

Ziyaretçiler, yüksek sosyal statüye sahip olan polis memurlarının Lamborgini ve Ferrari ile dolaştığını göreceklerdir. Polis kuvvetlerinin imzası olan yeşil çizgileriyle birlikte, 1.79 milyon dolarlık Aston Martin bile görmek mümkün.

Nüfusun Çoğunluğu Göçmen

İlginçtir ki, Dubai yabancılardan oluşan bir şehirdir – şaşırtıcı bir şekilde nüfusun% 83’ü göçmendir. Göçmenler Pakistan, Hindistan ve Bangladeş gibi yakın ülkelerden geliyorlar. Nufüsun sadece “% 17 resmi” Emirates “kategorisine girmektedir.

Bununla birlikte, göçmenler ve Emirlikler arasındaki ayrım çok büyük. Göçmenlerin çoğu yorucu, düşük ücretli işler yapıyor ve kötü koşullarda yaşıyorlar.

Ciddi Borç Yönetim Politikası

Dubai, ödeyeceğiniz borcunuz söz konusu olduğunda çok katı. Kredi kartı ödemelerini kaçırmaya başlarsanız, sizi hapse atarlar veya ülke dışına çıkarabilirler.

Yabancılar bunu bir uyarı olarak düşünmelidir.

Dünyadaki Diğer Şehirlerden Daha Hızlı Büyüyor

Dubai endişe verici bir hızla büyüyor. Metro sistemleri sadece 18 ayda inşa edildi.

Sonuç olarak, kent için ticaret ve turizm artıyor ve beşinci en yüksek performans gösteren büyükşehir ekonomisi haline geldi. Ancak bazı ekonomistler, endişelenmemiz gerektiğini düşünüyor, konut ya da finansal krizlerin yolda olabileceğini iddia ediyorlar.

Adres mi ? O da Ne?

Böyle hızlı bir şekilde gelişen bir kentin uygun bir adres sistemine sahip olmaması çılgınca görünüyor, ama doğru.Elinizde bir harita olmadan, taksiler bile sizi nereye götüreceklerini her zaman bilemiyor.

Robotlar ve Develer

ABD’de beyzbol var ve Dubai’de deve yarışı var. Kentin resmi sporu olmasına rağmen, geçmişte büyük skandalların da konusu olmuştur.

Bu günlerde develer küçük robotlar tarafından yönetilerek yarışıyor. Mükemmel bir çözüm.

Dünyanın Alışveriş Merkezi

Dubai’de göz korkutucu bir proje devam ediyor. “Dünyanın Alışveriş Merkezi”, 50 milyon metrekareden oluşan ve NYC Broadway ve Londra Oxford Caddesi gibi yerlerden ilham alan, dünyanın en büyük kapalı alışveriş merkezi olacak. Kesinlikle etkileyici bir turistik cazibe gibi geliyor.

Alışveriş merkezine 20.000 otel odası ve 50.000’den fazla park yerinin bulunması planlanıyor.

Hedef: Kazanmak

Dünyadaki en büyük alışveriş merkezi için hızlı büyüme ve planlar devam ediyor. En iyi binalar, en iyi oteller ve tatil için en iyi yer olmayı hedefliyorlar. Şehir, dünyadaki en yüksek yapı olan Burj Khalifa’ya, sahip , Burj Khalifa 163 kattan oluşuyor.

Dubai, aynı zamanda dünyanın en büyük akvaryumu, en büyük kapalı kayak parkı ve en yüksek otel olan (JW Marriott Marquis) ev sahipliği yaptığı için de bilinmektedir. Dubai’nin istediği bir şey varsa, o da 1 numara olmak.

Aman Petrol Canım Petrol…

Petrol her zaman Dubai’nin ana kaynaklarından biri olmuştur. 1991 yılında, şehir günde yaklaşık 400.000 varil petrol üretiliyordu. Yıllar geçtikçe, şehir turizm ve emlak gibi diğer alanlarda geliştiğinden ve artık yalnızca petrole bağlı olmadığından, bu sayı önemli ölçüde azaldı.

Günümüzde Dubai genellikle günde 50.000 ila 70.000 varil petrolüretmektedir. Bu hala önemli bir miktardır,  yaklaşık dört buçuk Olimpik yüzme havuzunun eşdeğerindedir.

Çok Vinçli Gökyüzü

Genel olarak Dubai ve Orta Doğu’da gerçekleşen büyüme sayesinde, çok fazla vinç görmek mümkün. Şu anda, dünyadaki tüm inşaat vinçlerinin% 24’ü Dubai’de kullanılıyor. Bu yaklaşık 30.000 vinç.

Şehrin genişlemesine ne kadar para ve çaba harcadığınızı düşündüğünüzde bu şaşırtıcı değildir. 2017’de Dubai’nin tek başına altyapı harcaması için 12.88 milyar dolarlık bir bütçesi vardı.

Hayal edebileceğinizden daha fazla kum

Palm Jumeirah, Jebel Ali ve Deira , Dubai’nin ışıldayan kıyılarından yaratılmış insan yapımı adalardır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Palm Jumeirah bir palmiye ağacı şeklinde düzenlenmiştir.

Şehir şimdi bu projeyi dünyanın sekizinci harikası olarak kabul ediyor.

Bu Tenis Kortu Bir Başka

Bu tenis kortu, dünyanın en yüksek tenis kortu olma özelliğine sahiptir. Burj Al Arab oteli üzerine inşa edilmiştir.

En korkutucu kısım ise oyuncuların düşmesini engelleyen pek bir engel olmaması.

Gökdelenler

1991’de Dubai’de gökdelen niteliğinde bir bina vardı: Dünya Ticaret Merkezi. Şimdi, dünyanın en yüksek binası olan Burç Halife de dahil olmak üzere şehri çevreleyen 400’den fazla gökdelen bulunuyor. En yüksek gökdelen yoğunluğunu bulabileceğiniz yol ise Şeyh Zayed Yolu’dur.

Dubai 30 yılda gökdelen sayısını 1’den 400’e çıkmayı başardıysa, bundan 30 yıl sonra kaç tane gökdelene sahip olacak ? Bunuo zaman gösterecek fakat kesin olan bir şey varsa şehir yavaşlamıyor.

Statü Göstergesi

Hepimiz plakalarımızı özelleştirebileceğinizi biliyoruz, ancak özelleştirmek için 14 milyon dolar ödeyecek var mı? Dubai’deki bazı insanlar servetini göstermenin bir yolu olarak bunu yapıyor.tam olarak bunu yaptı.

Bir plaka sizin için önemsiz bir şey gibi görünebilir, ancak Dubai’deki çoğu kişi için bu önemli bir statü işaretidir.

Hiç Görmediğiniz ATM’ler

Dubai Alışveriş Merkezi’ne gittiğinizde bu özel ATM’yi bulabilirsiniz. Nakit dağıtmak yerine, altın çubuklar dağıtıyor. Ayrıca, 24 ayar altınla yapılmış madeni paralar veya takılar da seçebilirsiniz.

Kredi kartıyla veya nakit kullanılan bu atm’lerde isteediğiniz altının türünü tıklamanız yeterli olacaktır.Basit, hızlı ve kolay bu atm’ler o kadar popüler ki haftada iki kez doldurulmaları gerekiyor.

Terkedilmiş Arabalar

Dubai’de, pahalı spor arabaların park yerlerinde terk edildiğini görmek çok zor değildir.Dubai, borç konusunda katı olduğundan dolayı araba kredilerinin ödenmesinde gecikme yaparsanız , kendinizi hapishanede bulabilirsiniz.

Milyonlarca dolarlık Ferrari ve diğer pahalı araçları geride bırakarak sık sık ülkeden kaçmaya karar veriyorlar. Bu gösterişli maklinelerin yolun kenarında paslanması çok kötü.

Evcil Hayvan Tercihleri

Lüksün Dubai’deki oyunun adı olduğunu zaten biliyoruz, ancak bu normların ötesine geçiyor. En zengin sakinler köpeklerin ve kedilerin evcil hayvan olarak uygun olduğunu düşünmüyor , kaplan ve çita gibi egzotik evcil hayvanlar istiyorlar.

Geçen arabanın camından sarkan bir kaplan veya yoldan geçen kişinin omzunda egzotik bir kuş görebilirsiniz.

İçki Yasağı

Müslümanların alkol içmesine izin verilmiyor. Dubai’deki bir likör dükkanından bira veya şarap satın almak için, belirli bir lisansa sahip olmalısınız..Ruhsatlı kuruluşlarda içki içmenize izin verilir, ancak içkiyi dışarı çıkarmayı düşünmeyin, ortak alanlarda içki içmek kesinlikle yasaktır.

Eşsiz Kapalı Kayak Parkı

Çölde kayak yapamayacağınızı kim söyledi? Dubai, 22.500 metrekareye yayılan beş yamaç ile kapalı kayak merkezi ile gurur duyuyor.

Bu harika inşa ile ziyaretçiler, dışarıdaki 100 derecelik havaya rağmen, kışın tüm avantajlarından yararlanabilirler.

İnciler Heryerde

İlginçtir ki, Dubai incileriyle ünlüydü. Petrol ve turizm devralmadan çok önce, bölge ekonomisinin büyük bölümünü inciye borçluydu.

En Büyük Tema Parkı

Dubai, dünyanın en büyük tema parkını yaratmayı planlıyor. Dubailand Disney World’ün iki katı büyüklüğünde olacak ve her gün 200.000 ziyaretçi  bekleniyor.

Benzer Yazılar

Sosyal Ağlar

22,292BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar