5 C
Bursa
Perşembe, Kasım 25, 2021

Domain Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Domain Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Diyelim ki yeni bir site açacağız ve bunun için bir domaine ihtiyacımız var. Yeni kayıt edecek de olsak veya başkasından bir domain alacak da olsak sitemiz için seçeceğimiz domain konusunda dikkatli davranmalıyız. Bu yazımızda domain seçerken nelere dikkat etmeli, bir domain nasıl olmalı, ne olmalı ne olmamalı gibi birçok konu üzerinden farklı açılardan değerlendireceğiz.

Tüm bunlardan önce aslında bahsetmek istediğim şey, domainin adı ile birlikte nasıl değerlendirdiğiniz de çok önemlidir. Yani kötü bir domainle çok ilgilenip iyi bir yere de gelebilmekle birlikte, çok iyi bir domaini iyi değerlendiremezsek gerçekten hayal kırıklığı da yaratabiliriz. Evet, kötü bir domain iyi değerlendirilerek iyi yerlere getirilebilir fakat yine de kötü domain seçmek yerine mümkün olan en iyi domaini seçmeliyiz ki domain avantajını da aynı zamanda kullanabilelim. Özellikle uzun vadeli sağlam projelerde, bir domainde asıl olması gereken özellik akılda kalıcılıktır. Birazdan söyleyeceğimiz birçok önemli nokta bu akılda kalıcılık özelliğini yaratabilmek için gerekli noktalardır. Ziyaretçilerinizin büyük çoğunluğunu Google göndermekle birlikte zaman içerisinde site adını yazarak giren yani site adı aklında kalmış ziyaretçilerin tekrar gelmesi bir başarıdır.

Seçeceğiniz domain anlamlı veya anlamsız olabilir. En basit örnek olarak verebileceğimiz “Google” gibi anlamsız daha doğrusu örneğin Türkçe anlamı olmayan bir domain seçecekseniz burada söylenişi kolay, kısa yapılı bir seçim yapabilirsiniz. Ayrıca iki anlamlı kelimeyi birleştirmek veya anlamlı bir kelimeyi türetmek gibi alternatifleri kullanarak yaratıcılıklarınızı kullanabilirsiniz.

Anlamlı domainlerde sitenizle ilgili anahtar kelimelere yer vermek öncelikle Google açısından önemlidir. Örneğin biyografilerin yer aldığı bir sitenin domaininde biyografi kelimesi, ev ilanlarının yer aldığı bir sitenin domaininde evilani ya da en azından ilan ismi geçmesi gibi.

Anlamlı domainlerde aynı zamanda yazım kuralları önemlidir. Örneğin domainlerde Türkçe karakterlerde “ı” yerine “i”, “ç” yerine “c” gibi kullanımlar zaten olabilir fakat kelimelerin tam olması, yazım hatası olmaması önemlidir. Örneğin hızlıalıyorum gibi bir isim yerine hızlıalıyom gibi seçmek doğru değildir.

Domainlerde “tire (-)” veya rakamlar kullanmak akılda kalıcılığı yine düşüren faktörlerdir. Örneğin degnek-nakliyat veya degneknakliyat16 gibi bir domain seçmek yerine sade ve kolay degneknakliyat en iyisidir.

Gelelim domain uzantılarına. Bazı ülkelerde yerel kullanılan, sık kullanılan domain uzantıları yer alsa da ülkemizde ve dünyada en çok kullanılan domain uzantısı .com’dur. Bu uzantıdan sonra en çok kullanılan ise .net’tir. İşte .com ve .net’in çok kullanılmasından kaynaklanan akılda kalıcılık noktası burada da var. Seçeceğiniz domainin öncelikli olarak .com olmasına dikkat edebilirsiniz, eğer .com dolu ise ikinci seçenek olarak .net de olabilir. Eğer anahtar kelimeleri çok iyi içeren veya jenerik domain olarak adlandırdığımız tek kelime domain isimlerinin .com ve .net’i dolu ise diğer alan adlarına isteğinize göre yönelebilirsiniz.

Domain seçiminde dikkat etmemiz gereken bazı noktalara kısa kısa değinmekle birlikte; domainin verdiği avantajı kullanmanın yanı sıra asıl olarak domaini nasıl değerlendirdiğimizin önemli olduğunu tekrar vurgulamak istiyorum.

cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

22,292BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar