14 C
Bursa
Çarşamba, Nisan 21, 2021

Domain İçin Hangi Uzantıyı Tercih Etmeliyim?

Domain İçin Hangi Uzantıyı Tercih Etmeliyim?

Domain seçimi sitelerimiz için oldukça önemli. Domainimizin ismini her ne kadar belirlesek de uzantısına dikkat etmeliyiz. Peki alacağımız domainin uzantısı ne olmalıdır, madde madde bakalım?

Domain İçin Hangi Uzantıyı Tercih Etmeliyim

Bir site açacağımız zaman her zaman öncelikli tercihimiz .com uzantı olmalıdır. Çünkü .com domain uzantısı dünya çapında en çok kullanılan uzantı olduğu için kişilerde akılda kalıcılığı kolaylaştırıyor. Örneğin sitenize giren bir kişi daha sonra site adını aklına getirdiğinde çok yaygın olmasından dolayıı ilk olarak sitenizi .com uzantılı düşünüyor.

.com uzantı ille de şart asla değildir. Eğer beğendiğimiz bir site adının .com uzantısı dolu ise .net uzantısını da 2. tercih olarak düşünebiliriz.

Jenerik diye tabir ettiğimiz tek ve anlamlı bir kelimeden doluşan domainlerin genellikle .com, .net gibi uzantıları dolu olduğu için bir projelendirme adına diğer uzantılara yönelebilirsiniz. .org .biz .info gibi alan adları da beğeninize göre olabilir.

Eğer .com dışı alacağınız site adının .com uzantısı çok aktif veya aynı alanda bir site tarafından kullanılıyorsa eğer bu alan adını tercih etmemenizi öneriyorum.

.com uzantılı alacağınız bir alan adında, diğer uzantıların başkaları tarafından kullanılmasını istemiyor, biraz daha markalaşmaya yönelik düşünüyorsanız .net uzantısını da dilerseniz alıp .com uzantılı domain adresinize yönlendirebilirsiniz.

Domain uzantılarının aslında Google açısından farkları yoktur. Önemli olan domainin nasıl değerlendirildiğidir. Domain uzantısının önemi, gerçek kişilerin aklında kalma durumunda ortaya çıkıyor. Ziyaretçilerin tekrardan sitenizi kolaylıkla bulabilmesini sağlıyor.

cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

21,845BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar