12 C
Bursa
Pazar, Nisan 18, 2021

Dinozorlar Nasıl Yok Oldu? | Dinazorların Nesli Neden Tükendi?

Dinozorlar Neden Yok Oldu? | Dinazorların Nesli Neden Tükendi?

Dinozorlar Neden Yok Oldu

Bu yazımızda sizlere Dinozorlar neden yok oldu ? , dinazorların nesli neden tükendi ? , dinozorlar nasıl yok oldu ? gibi soruların cevabını vereceğiz.

Dinozorlar neden yok oldu sorusunu cevabını vermeden önce , dinozorların direkt olarak göktaşı çarpmasından ölmediğini belirtmek istiyorum.

Dinozorları hepimiz biliyoruz… Uzun , sivri dişleri olan çoook önceden yaşamış olan canlılar.Ve bundan 66 milyon yıl önce yok oldular.

Dinozorlar Neden Yok Oldu ?

 

Peki dinozorlar nasıl yok oldu ? , dinozorlara ne oldu ?

Bunun cevabını halk arasında ‘göktaşı çarpması sonucu’ olduğunu bilsek de tamamen buna bağlı değil.

Almanya’da yapılan çalışmaya göre göktaşı çarptığı zaman bulunan bölgelerdeki dinozorlar ölse de ; dünyadaki tüm dinozorların ölümü bu tarihte gerçekleşmedi.

Çünkü Dinazor iskeletlerinin incelenmesi sonucu vücutlarında göktaşından kaynaklanan bir hasar olmadığı görüldü.

Göktaşı dünyaya çarptığı zaman ; Dinozorların yaşamaları için gerekli olan oksijen , sıcaklık ve bunun gibi diğer etkenlere zarar verdi.

Bu göktaşı çarptıktan kısa süre sonra Dünya’nın en tropikal bölgelerde bile sıcaklık -3 derecelere kadar düştü.

Fakat asıl sebebimiz yine bu değil.

Dünya yüzeyinde oldukça az olan fakat göktaşlarında yüksek miktarda bulunan iridyum elementi göktaşı çarptıktan sonra Dünya’nın yüzeyinde normalden 1000 kat fazla birikti.

Bu ‘iridyum’ elementi hava katmanını bir örtü gibi sararak atmosfere güneş ışınlarının erişmesini engelledi ve ağaçların ölmesine neden oldu.

Ağaçların ölmesiyle otçul dinozorların ölümü de kaçınılmaz oldu.Otçul dinozorların ölmesi ; Etçil olarak beslenen dinozorların da aç kalması demek oluyordu.

Yani besin zinciri yıkıldı ve dinozorların ölümü gerçekleşti.

Göktaşının bıraktığı diğer bir etki ise oksijen yetersizliği

Dinozorlar bizden çok büyük oldukları için ihtiyaç duydukları oksijen miktarı da haliyle oldukça fazla.Göktaşı Dünyadaki oksijen miktarı dengesini bozduğundan dinazorların nesli neden tükendi ? sorusunun bir cevabı da bu.

Bunun sonucu olarak sorusunun cevabını tek bir etkene bağlayamayız.

Ve bu araştırmaların hepsi birer teori. Dinozorlar nasıl yok oldu sorusunun cevabı genetik bir mutasyon veya farklı bir durum olmuş olabilir.

Fakat en yüksek ihtimal olarak bu görünüyor.

*Dinozorlar Neden Yok Oldu? | Dinazorların Nesli Neden Tükendi? 

Dinazorlar Nasıl Yok oldu, İzlemek İçin Tıklayın

cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

21,814BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar