21 C
Bursa
Cuma, Ekim 15, 2021

Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler Nelerdir?

Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler Nelerdir?

 

Ülkemizde sık sık depremler yaşıyoruz. Geçmişimizde büyük kayıplı depremler de maalesef gördük. Ancak gelecek yıllardaki depremlere karşı yapmamız gereken şeylerin başında önlem almak geliyor. Gerek evimizde, gerek iş yerimizde çeşitli önlemler alabilmemiz mümkün. Bu önlemlerle birlikte bir de deprem çantası hazırlamamız bir afet anında büyük önem taşıyor. Peki bir deprem çantasında neler bulunmalıdır?

Deprem çantaları kişisel olarak hazırlanabilir. Yani hanedeki her birey için ayrı bir deprem çantası hazırlamak mümkün. Böylelikle herkes kendi çantası ile güvenini sağlayabilir. Ancak bu çantalar öncelikle çok ağır olmamalı ve gereksiz eşyalarla doldurulmamalıdır. Acil durum anında ihtiyacımız olabilecek temel malzemeleri deprem çantamızda bulundurmalıyız. İşte bu şekilde hazırlayacağımız bir deprem çantasına koyabileceklerimiz:

Su
Enerji verici bisküvi, kraker gibi yiyecekler
İlk yardım çantası
Fener ve yedek pilleri
Bir radyo ve yedek pilleri
Bir miktar para
İşçi eldiveni
Çok işlevli çakı
Düdük
Ev tapusu, kimlik fotokopileri gibi en gerekli, en temel belgeler
Acil durumlarda ulaşılabilecek yakınların iletişim bilgilerinin yazılı olduğu kağıt
Kalem ve boş bir kağıt ya da küçük bir not defteri
Devamlı kullanılan kişisel ilaçlar

Bu malzemeleri koyacağız peki ama bu malzemelerle ilgili nelere dikkat etmeliyiz?

Su ve enerji veren bisküvi, kraker gibi yiyecekler. Bu tür besinler son kullanma tarihleri sebebi ile zaman zaman yenileri ile değiştirilmelidir. Son kullanma tarihleri geçmeden tüketilmeli ve yerlerine yenileri konmalıdır.
İlk yardım çantasında basit, temel malzemeler bulunmalıdır. Bir ilk yardım müdehalesini mutlaka eğitimini almış bir kişi yapmalıdır.

Karanlık ortamlarda imdadımıza koşacak olan fener oldukça önemli. Orta boy, yeterli aydınlatmayı sağlayabilecek bir fener yanımıza almalıyız. Ayrıca acil durumlarda dünyadan haber alabilmemiz adına küçük bir radyo edinmek de tavsiye edilmektedir. Bu iki ürün için de yedek piller mutlaka bulundurmalıyız. Yıllar içinde ilk yardım çantamızdaki yedek piller ömrünü durduğu yerde tüketebilir. 6-12 ayda bir bu pilleri kullanarak yerlerine yenilerini koymamız faydalı olacaktır.

Acil durumlar için bir miktar parayı da çantanızda önlem olarak bulundurmalısınız.
Bir moloz yığınını ya da devrilen ağır bir eşyayı deprem sonrasında kaldırmanız gerekebilir. Bunu çıplak ellerle yapmak oldukça zor olacaktır. Fakat fazla yer kaplamayan bir çift eldiven acil durumlarda çok işinize yarayabilir.
Deprem çantanızda yine fazla yer kaplamayıp bir yandan da birçok işlevi birden barındıran çakılar acil durumlarda avantaj sağlayabilmekte. Her bir ucunu farklı alanlarda kullanmanız mümkün.
Yine çok küçük bir malzeme. Fakat acil durumlarda enerjinizi ağır şekilde kullanmanıza gerek kalmadan sesinizi duyurmanızı sağlayacaktır.

Önemli belgelerin fotokopileri ve acil durumlarda ulaşabiceğimiz yakınlarımızın iletişim bilgilerinin fotokopi ya da çıktısını su geçirmez bir dosyada çantamızda bulundurmalıyız. Bir kalem ve bir kağıt da acil durumlarda önemli olayları not etmenizi ve gerektiğinde yetkililere yardımcı olabilmenizi sağlayacaktır.
Sürekli kullanılan ilaçlardan birer kutu da deprem çantasında bulundurulabilir. Yine bu ilaçların da son kullanma tarihi gelmeden yenilenmeleri gerekmektedir.

Bu eşyalarla birlikte ortalama bir sırt çantası büyüklüğünde bir deprem çantası hazırlayabilirsiniz. Başta da belirttiğimiz gibi bu saydığımız en temel ve en gerekli diyarbakır escort bayan ihtiyaçlara ek çok gerekli eşyalarınız varsa koyabilirsiniz. Ancak çantanızı gereksiz eşyalarla doldurmamalı, gereksiz derecede ağır hale getirmemelisiniz.

Deprem çantalarının yerin evinizde, iş yerinizde belli bir yerde olmalıdır. Acil durumlarda çantayı aramakla uğraşmak mantıklı olmaz tabii. Çantanızı böyle bir durumda elinizle koymuş gibi bulabilmelisiniz.

 

cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

22,292BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar