-15 C
Bursa
Salı, Ocak 19, 2021

Ceza Hukuku Tarihindeki Savunma Hakkının Önemi

Ceza adaleti bir şekilde ilkel toplulukların da gündeminde yer almıştır. Her ne kadar ceza hukuku avukatı Ankara konusunda olduğu gibi kanunlarla yazılı ifadeleri bu kadar kapsamlı ele alınmasa da, bu iktidar, tarihin her alanında, üstün güçlerin elinde bir enstrüman misali ‘’ceza adaleti’’ şeklinde savrulmuştur. Elbette ki iktidar karşısında yer alan kişiye de tarih bir hak vermiştir ve bunun ismi günümüze kadar da gelmiş olan, kutsallığı baki olan ‘’savunma hakkı’’dır.

Savunma hakkı, kamu gücünü elinde tutmakta olan yetkeci tavrın karşısında daha yalın bir şekilde ve güçsüz bir pozisyonda beklemekte olan bireye atfedilmiştir. Bu bir çeşit insanlığa atfedilen mücadelenin de kendisidir. Nitekim bu mücadele, insanın toplumsal düşünsel üretim merkezinde zaman içerisinde düşünürler tarafından işleme alınıp; demokrasi, çoğulculuk, insan hakları gibi kavramların türetilmesini sağlamıştır. Ve bu kavramlar bugün iş hukuku avukatı Ankara uzmanlarının da davalarına konu olacak şekilde genişlemiştir.

Tabii ki sonrasında, savunma hakkı olarak bahsi geçen bu konu dallanıp budaklanarak, daha derin bir hal almıştır. Bugün bireylere tanınmış olan susma hakkı, şüpheli hakkı ya da sanık hakkı gibi kavramlardan haberdarız. Yasalar karşısında çok daha fazla hakka sahibiz. Miras hukuku avukatı Ankara ekibimiz, sizlerin haklarını savunmak için deneyimli dava inceleme geçmişleriyle birlikte bünyemizde, hizmet vermeye davet etmektedirler.

cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

21,380BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar