5 C
Bursa
Perşembe, Kasım 25, 2021

Blogumuza Yazı Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Blogumuza Yazı Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bloglar veya blog tarzı web siteleri internet ortamında oldukça yaygın. Eğer bir blogunuz var ve siz de blogunuz için yazılar yazıyorsanız sizlere bazı altın tavsiyelerimiz olacak. Peki bakalım blogumuza yazı yazarken nelere dikkat etmeliyiz? Sizler için tavsiyelerimizi maddeler halinde sıraladık:

Blogumuza Yazı Yazarken Nelere Dikkat Etmeliyiz

  • Yazdığımız yazıların özgün olması oldukça önemli. Yazıları başka yerlerden almak, bir kısmını oradan bir kısmını diğer yerden almak, ortaya anlam olarak bozuk yazıların çıkmasına neden olabiliyor.
  • Yazılarımızı yazarken dikkat etmemiz bir diğer nokta konu. Konular; Google’da aranma hacmi veya ihtimali olan, dikkat çekici, kişilerin okumak isteyeceği konular olmalıdır.
  • Yazılarda dil kurallarına özen göstermeliyiz. Kelimeleri tam ve eksiksiz yazmalı, yazım ve noktalama işaretlerine dikkat etmeliyiz. “de”, “ki” gibi eklerin ayrı mı birleşik mi yazılacağına da özen göstermeliyiz.
  • Yazılarımız akıcı bir dille yazılmalı. Yazıyı uzun tutabilmek adına tekrarlardan kaçınmalıyız. Anlattıklarımızı iyi açıklamalı, bir konuyu açıklıyorsak havada yani yarım bırakmamalıyız.
  • Yazımız belli bir düzende olmalıdır. Farklı türde fontlar tercih edilmemelidir, tüm yazı aynı yazı stili ile yazılmalıdır. Yazı büyüklüğü de bir paragrafta farklı, diğer paragrafta farklı olmamalı. Eğer bir kelime veya cümleye dikkat çekilecekse yazı büyüklüğünü değiştirme kullanılabilir.
  • Eğer yazımız uzun ise veya uzun olacak ise bu yazıyı alt başlıklara ayırabiliriz. Alt başlıklar illaki farklı konuda olmak zorunda değil. Bir konuyu açıklarken farklı noktalarına dikkat çekmek adına ilgi çekici alt başlıklar altında yazılarınıza yer verebilirsiniz. Bu okunma kolaylığı sağlayacaktır.
  • Maddeleme, numaralandırma gibi yöntemler de ziyaretçilerinizin yazınızı okurken daha rahat olmalarını sağlayacaktır. Göze daha hoş gelecektir.
  • Yazılarımızda yer alan, dikkat çekmek istediğimiz önemli noktaları, anahtar kelimeleri, isimleri öne çıkartmak adına kalın, eğik, altı çizili, renkli veya tırnak işareti içerisinde yazabiliriz. Bu şekilde okuyucuların gözüne bu tür kelime veya kelime grupları daha rahat çarpacaktır.
  • Yazıların okunmasını büyük oranda kolaylaştıran, okuma zevki veren bir diğer önemli nokta da yazılarımızı resimlerle zenginleştirmek. Bir yazıyı resimlere boğmadan, konu iile ilgili resimler ekleyebiliriz. Konuya yakın resimler bulamıyorsak bile en azından yazının başına bir grafik eklemek çok yararlı olacaktır.
  • Son olarak, yazıda anlatılanlardan ziyade, ziyaretçilerinizi hem sitenizde daha fazla tutabilmek hem de farklı bilgiler de aynı anda sunabilmek adına sitenizde yer alan farklı yazılara da link verebilirsiniz. Konu ile alakalı bir farklı konuya, güzel bir yerde bağlayarak “bu konuyla ilgili detaylı bilgi için şu yazımıza da göz atabilirsiniz” şeklinde linke yer verebilirsiniz,

 

cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

22,292BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar