10 C
Bursa
Salı, Ocak 26, 2021

Bakır Neden Kararır?

Bakır tencere neden kararır? Mutfaklarımıza giren, görüntüsüyle, parlaklığıyla, dokusuyla oldukça otantik bir izlenim bırakan bakır madeni, zaman içerisinde ne yazık ki kararma belirtileri göstermektedir. Öncelikli olarak bu kararmanın sebebini tespit etmeliyiz. Ama bundan da öncesinde kararma denilen bu olayın ne olduğuna bakmalıyız. Kararma, oksitlenme tepkimesinin gerçekleşmesidir. Yani bir korozyondur ya da daha bilindik tabir olan paslanmadır. Bakırın yüzeyinin karbonat ile kaplı olması sebebiyle, oksijen molekülü ile teması sonucunda belirli tepkimeler meydana gelmektedir. Çelikte gözlemlenmeyen bu tepkimeler, çok daha doğal bir dokuya sahip olan bakır madeninde görülebilmektedir. Dolayısıyla bu süreç sonunda, bakır ikramlıklar gibi o parlak görüntüleri ile can alıcı olan mutfak eşyalarımız bir süre sonra kararmaya başlar.

İşin güzel tarafı, bakır, doğal dokusu sebebiyle, temizlendiğinde, ilk günkü kadar parlak, estetik görüntüsüne yeniden kavuşabilmektedir. Oksitlenmenin belirli aralıklarla meydana gelmekte olduğunu düşünürsek, bakır madenini kullanmak isteyecek olan kişilerin, kalaylama ve temizleme işlemlerini periyodik aralıklarla yapmaları şarttır. Bu işlemler o kadar da uzun süren işlemler olmadığı için, pek de vakit alacak konular değildir.

Doğal yapısı sebebiyle bu tepkimelere maruz kalmakta olan bakır tepsi gibi madenlerimizi evimizde kolayca elimizin altında bulabileceğimiz belirli malzemelerle temizleyebilir, parlatabiliriz. Bu malzemeler, sirke olabilir veya limon olabilir. Ketçabın bile temizlik ve partlamak işlemleri içerisinde kullanılmakta olduklarını biliyor, görebiliyoruz.

cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

21,422BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar