17 C
Bursa
Cuma, Ekim 15, 2021

Baharda Beslenmenizi Düzene Sokun

Baharda Beslenmenizi Düzene Sokun

İlkbaharın gelişi ile birlikte soğuk havaları da biraz biraz geride bırakmaya başladık. Tabii hangi ilimizde nasıl bir hava ile karşı karşıyasınız bilmiyoruz ama doğanın bize sunduğu renkli çiçekleri görmek, baharı huzur verici kılıyor. Kış aylarını bitirdik fakat bu aylarda aldığımız fazla kiloları vererek bahara daha sağlıklı bir başlangıç yapmak istiyoruz. Bu nedenle beslenmemizde biraz dikkatli olarak ilkbahara başlarken bazı düzenlemelere gidelim istiyoruz.

Baharın gelişini bahane ederek bazı önemli beslenme tavsiyelerini sizlerle paylaşacağız. Siz de bu bahane ile bu tavsiyelere uymaya başlayabilir, böylelikle daha sağlıklı günler geçirebilirsiniz. Fakat aslında tüm tavsiyelerimizi diğer mevsimlerde de uygulayabilirsiniz.

Beslenmede yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi konserve ve salamura ürünleri fazlaca tercih etmek. Bu tür ürünler yüksek tuz içerikleri sebebi ile oldukça zararlıdır. Mümkün olduğunca bu tür besinlerden uzak durmamız sağlığımız için faydalı olacaktır. Konserve besinler tüketmek yerine mevsimimizde taze ve bol olan yiyeceklere soframızda yer vermeliyiz. Diğer mevsimlerin yiyeceklerini tüketmeyin, mevsimi geldiğinde tüketirsiniz. Bunun yerine bulunduğunuz mevsimin tadını çıkarın.

Beslenmenizden sebzeleri eksik etmeyin. Düzenli olarak sağlıklı sebze yemekleri tüketebileceğiniz gibi bol yeşillikli salatalar da sofralarınıza eşlik edebilir. Özellikle yeşil sebzeler C vitamini yönünden zengin olmaları ile biliniyorlar. Tabii bu kadarla da değil. Vücudun ihtiyaç duyduğu mineralleri de barındıran bu sebzeler vücuttan ödem uzaklaştırıcı etkiye sahipler.

Gün içerisinde genellikle çok fazla çay ve kahve tüketiliyor. Fakat yüksek kafein içeriğine sahip olan siyah çay ve kahve tüketimini mümkünse bırakmak ya da en azından azaltmak faydalı olacaktır. Siyah çay ve kahve alışkanlığınızı daha sağlıklı alternatiflere kaydırmanız ideal olacaktır. Örneğin çeşitli bitki çayları, sade süt, sıcak havalarda serinletici olarak ayran ve bol bol su tüketmek daha sağlıklı olacaktır.

İlkbaharda artık beslenme alışkanlıklarımıza daha çok dikkat edelim. Bir süre zararlı alışkanlıkları azaltıp daha sağlıklı alternatifler denemeye ağırlık verelim. Böylelikle vücudumuza daha iyi bakmış olabiliriz.

cenadmin
Cengelli.com‘da, doğru soruları sorduğunuzda öğrenmenin basit olduğuna inanıyoruz. Bir süredir meraklı bireyler için genel bilgi kaynaklarına gitmeyi hedef belirledik. Uzman olarak yazılan bilgilendirici ve erişilebilir makalelerimiz, okuyucuların ihtiyaç duydukları bilgileri bulmalarına yardımcı olur. Cengelli , doğadan tarihe, psikolojiden iş dünyasına kadar çeşitli konularda makale içermektedir.

Benzer Yazılar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Sosyal Ağlar

22,292BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -

Son Yazılar